Krmivo z Nového světa

Proč volit Kanadu

Taky máte pocit, že nás obklopuje samá negace? Pro vylepšení nálady se podívejme do země, kde se věci ještě jeví normálně. Takže pár dobrých chovatelských zpráv ze severoamerického kontinentu. Kanada je země pár tisíc kilometrů od nás. Žijí tam lidé svou kulturou, bydlením, prací a stylem života nám velmi podobní a blízcí. Je místem, kde se svět ještě „globálně“ nezbláznil, kde tradiční hodnoty a systémy fungují.

Kanaďané oslovují celý svět svými kulturními vyslanci (například Leonard Cohen – Celine Dion – Justin Bieber a další hvězdy). Mohli bychom ale vzít kterýkoliv vědecký, technický nebo kulturní obor a vždy mezi nejvýznamnějšími osobnostmi najdeme více Kanaďanů, než bychom při jejich počtu přibližně třicet milionů obyvatel mohli čekat. Spolehlivým velvyslancem Kanaďanů v České republice jsou vedle vyspělých technických výrobků a zemědělských produktů zejména krmiva pro psy a kočky. Už více než dvacet let má s nimi nejlepší zkušenosti mnoho chovatelů a několik generací psů a koček.

Kvalitní suroviny Kanaďanům nechybí

Kanaďané jsou ve světové konkurenci evidentně ve výhodě. Jejich přebytková tradiční zemědělská produkce a zároveň dostatečnost v palivech (ropa) jim umožňuje, aby nepodlehli současným tragickým evropským trendům pěstovat řepku místo potravin a potraviny nahrazovat falzifikáty, náhražkami, chemií. Zatímco v Evropě zoufale chybí živočišné materiály i na výrobu krmiv pro masožravce, kanadští výrobci stále mohou zpracovávat ve výrobě krmiv opravdové masové moučky. Chovatelé už si všimli, že na obalech evropských a globálních krmiv, na rozdíl od kanadských, už nenajdeme v surovinách název masová moučka nebo čerstvé maso, dokonce i název masokostní moučka mizí. Výrobci se zhusta uchylují ke krycímu termínu „vedlejší produkty živočišné výroby“, protože použitý materiál je náhradní, klasické moučky na trhu chybí. To, co nedávno bylo odpadem pro krmení zvířat, dnes „moderní“ potravinářský průmysl kompletně zpracuje do laciných výrobků pro lidi. Kanaďan zatím tomuto trendu nepodlehnul. (Poznámka: Náhražky v krmivech mají jeden zdánlivě kladný efekt – cenu. Jsou značky krmiv, které před pár lety stály ve velkém balení přes dva tisíce korun, dnes stejný pytel koupíte za 750 korun. Při všeobecném nárůstu cen surovin i práce je každému přemýšlivému chovateli jasné, že v pytli nemůže být to stejné, co udělalo značce jméno v poctivějších dobách.)

Pravá kanadská krmiva

Kanadská produkce stále používá poctivé základní receptury z nefalšovaných živočišných i rostlinných surovin. Jen několik málo kanadských značek přesunulo výrobu do Evropy pro zvýšení konkurenceschopnosti v cenách, aby lépe ekonomicky soutěžily s globálními značkami a produkty pro nenáročné zákazníky v řetězcích. V posledních letech je dokonce viditelný rozdíl i v tempu vývoje novinek v krmivech. U globálních a evropských značek je výzkum a vývoj zřetelně přibrzděný, řízený snahou o snižování cen. Expertům se těžko hledá vylepšení, když ho mají naroubovat na co nejlacinější a málo funkční náhražkovou recepturou. Bez dobrého základu není co vylepšovat, to platí ve všech oborech.

Výzkum a vývoj

Kanadský vývoj, a to jak ve vývojových odděleních výrobců, tak ve výzkumu vysokých škol, jde svou vlastní, od Evropy odlišnou cestou. K osvědčeným poctivým základům tradičních masných a obilných nebo masných a bezobilných krmiv hledají stále účinnější přírodní vylepšující doplňky. Příkladem výsledků takového typu práce je kooperace vývojového oddělení Nutram Pet Products a veterinární univerzity v Guelph. Kéž by někdy všechny naše děti byly krmeny tak kvalitní, pestrou, nechemickou a vybalancovanou stravou, jakou si dopřávají kanadská domácí zvířátka, krmená Nutramem.

Pro čtyřnohé přátele zvířátka jen zaručená kvalita

My Češi na sebe nebýváme hrdí, asi víme proč.. Kanaďané jsou hrdí na svou zem, na svou vlajku s javorovým listem. I na obalu pravého kanadského krmiva vidíme vždy plnou adresu výrobce. Ten nemá potřebu se skrývat, ke své zemi a ke svému výrobku se otevřeně hlásí. Chtěla bych se i u nás ještě dožít toho, že na každé potravině pro mou rodinu najdu jméno výrobce, neskrývajícího se za Made in EU a „světový“ či „americký“ název nebo jiný fígl. Do té doby budu vždy upřednostňovat kanadskou klasiku a kvalitu a vybírat i pro čtyřnohé členy své rodiny potravu, pod kterou se zodpovědný a poctivý výrobce hrdě podepisuje. S dobrou adresou.