Jak správně krmit psa

 

Jak správně krmit psa Prodloužení života psa

 

Štěně

V období růstu vašeho psíka se rozhoduje, jak bude vypadat po zbytek svého psího života, o stavu jeho chrupu, kvalitě srsti, síle drápů, zdraví kostí a kloubů, do značné míry se v závislosti na výživě formuje i jeho povaha, sebevědomí a temperament. Aktivní a rostoucí štěně jakéhokoliv plemene potřebuje ke svému vývinu vysokou přesně vyváženou hladinu proteinů, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálních látek. Zdravý růst a vývoj dává základ pro celý další život psa. Volba vhodného krmiva pro štěňata tedy zasluhuje nejvyšší pozornost a na jeho kvalitě by neměl majitel v žádném případě šetřit. Zdravý, veselý a dlouhověký pes vyroste pouze ve správných podmínkách dokonalé výživy. Co zavčas nedostanete do štěněte, už nikdy nedoženete.

Není štěně jako štěně

Štěněčí období se u psů liší v závislosti na velikosti plemene. Trpasličí a malá plemena se stávají dospěláky již v prvním roce života. Velké plemeno (do 45 kg) může být štěnětem 12 – 18 měsíců jejich života a v 18 měsících končí jejich růst. U obřích plemen (nad 45 kg) je růst ještě pomalejší. Konečné hmotnosti dosahují v 18 měsících, ale vývoj kostí, zejména lebky, je ukončen až ve 2 letech.

Po celé toto období je nutný pečlivě vybalancovaný přísun základních živin, minerálů pro silné zdravé kosti, vitamínů. U velkých plemen je důležitý obsah glukosaminu a chondroitinu - nezbytných pro dokonalou stavbu kloubní tkáně. Nevhodně zvolené krmivo pro štěňata může mít v budoucnu za následek spoustu zdravotních problémů.

Například: Nevyvážený poměr základních živin či základních stavebních kamenů - vápníku a fosforu – může mít za následek nerovnoměrný vývoj jednotlivých částí organismu. Nejčastějším případem bývá, že kostra velkých a obřích plemen nestíhá rychlý nárůst měkkých částí v období tzv. překotného růstu - kolem 3. měsíce, ale i později.

Dospělý pes

Psí dospělák potřebuje ke svému životu vyvážený poměr proteinů, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálních látek. Kompletní a vyvážená strava pro psy zajistí výbornou kondici, výkony, vzhled, zdraví a dobrou náladu dospělého psa. Je třeba přihlížet k podmínkám prostředí a zátěži kladené na vašeho mazlíčka či pomocníka.

Pes s běžnou aktivitou představuje typického domácího městského psa, jehož činnosti se skládají z příjmu potravy, nejnutnějšího denního venčení typu ven-vyčůrat-zpět bez zbytečných kroků navíc a některých domácích aktivit jako je akční vítaní svého pána. Poté většinou následuje jen přesun z jednoho křesla na druhé. Vedle těchto miniaktivit musíme brát na vědomí i energii bazálního metabolismu, tedy energii potřebnou pro zachování funkcí organismu.

Ovšem každý pohyb navíc, od vrtění se v pelíšku a domácího aportování plyšovou hračkou po vysokou aktivitu psů pracovních a sportovních, potřebu přijmu energie více či méně zvyšuje. Ideální stav pro doma drženého psa je mírně zvýšená zátěž. Ačkoliv chlupáč válející se celý den na gauči vypadá velice spokojeně, mírně zvýšenou zátěž jednoznačně upřednostňuje.

Proč zvolit kvalitu?

  • Strava pro psy musí být vyrobena z kvalitního masa, nejčastěji kuřecího. Převaha živočišných surovin v krmivu je nutná.
  • Správný výběr surovin dodá vybalancovaný aminokyselinový profil pro zdravé svaly a vnitřní orgány
  • Antioxidační clona chrání proti onemocnění, je prevencí poškození buněk a zpomaluje stárnutí
  • Vysoká stravitelnost snižuje únavu a opotřebení trávícího aparátu a zjednodušuje úklid po psovi
  • Větší granule pro psy velkých a obřích plemen usnadňují příjem potravy, zabraňují nadměrnému polykání a následné plynatosti. Pro malá plemena je tvar a velikost kvalitních krmiv také přizpůsoben malým tlamičkám
  • Výtažky z bylin jsou zdrojem FOS pro podporu imunity a optimální funkci střeva
  • Glukosamin a chondroitin pomáhá chránit namáhané klouby těžkých psů před poškozením
  • Krmivo pro psy nejvyšší kvality sestavené pro naplnění všech potřeb dospělého psa podporuje jeho dlouhověkost

Prodloužení života psa

Ať už vidíme svého pejska jako kamaráda a parťáka, nebo jako spolubojovníka ve službě či sportu, případně nazíráme ekonomickým pohledem chovatele, vždycky usilujeme o jeho dlouhý a plnohodnotný, vždy zdravý a aktivní život. Jak správně praví jedno z prodejně nejúspěšnějších hesel: „Krmivo může prodloužit život vašeho psa o několik let“.

Před rokem 1989 se v Čechách jen minimum psů setkalo s opravdu kompletním a kvalitním průmyslově vyráběným krmivem. To se k nám začalo dostávat až s uvolněním obchodu a otevřením hranic. S každou následující generací lépe krmených psů se zvyšoval věk dožití. Prokazatelně. U velkých plemen nejméně o ty slibované dva roky, u malých i o mnohem více.

Kompletnost a pravidelný režim

Příčina je prostá: dostává-li pes pravidelně svoji chutnou, dobře stravitelnou a vždy všechny potřebné živiny v přiměřeném množství obsahující krmnou dávku, je celý jeho organismus vyladěný, v pravidelném režimu, změnami nestresovaný, trávicími obtížemi neopotřebovaný, odolný a zdravý. Nositelem pokroku a spolehlivosti jsou závislé značky krmiv. Cílem nezávislých výrobců není masivní plošné zastoupení na supermarketovém trhu, ale podpora zkušených chovatelů, vystavovatelů, výcvikářů a opravdových milovníků zvířat, kteří dokážou ocenit kondici a zdraví psů.

Funkční krmiva z Kanady

Zaslouženou přední pozici mezi krmivy si vydobyly produkty z Kanady. Některé původně kanadské receptury a postupy převzali téměř všichni světoví výrobci krmiv. Značka Nutram, spolupracující velmi úzce s největšími výživovými odborníky, prakticky v každém z posledních desetiletí přináší celému světu nový stupeň kvality. Největší službou psům pro prodloužení života přinesl v posledních deseti letech vývoj skupiny funkčních krmiv. S nimi i psi se zdravotními potížemi, alergici, přecitlivělí, se speciálními požadavky, mohou žít zcela normálně, bez opakovaných léčebných zákroků.

Kompletní řešení pro dlouhý život

V letošním roce byla spoluprací univerzitních i praktických výživářů, veterinárních lékařů i technologů do praktického použití prvně dotažena myšlenka kompletního řešení. Tento průlomový program použití kombinací funkčních surovin – přísad z nechemických přirozených zdrojů – poskytuje kromě úplné výživy navíc kompletní péči ve všech klíčových oblastech péče o zdraví. To, co u jiných krmiv nenajdete, nebo jen částečně a jednotlivě v nejdražších specialitách, je v každém krmivu ve všech řadách Nutram.