Jak správně krmit kočku

 

Jak správně krmit kočku Nový směr v krmení kočky Výběr krmiva pro kočku

 

Každý majitel kočky ví, že nakrmit ji tak, aby ve své denní dvce dostala všechno potřebné pro fyzické zdraví a zároveň tak, aby byla spokojená a pochutnala si, vůbec není jednoduché. Kočku musí krmivo těšit, a chce se mít na co zálibně podívat, trošičku si pohrát, očichat příjemnou vůni, potěšit se z čisťounké misky, a úhledného krmiva. Kočka svými jemnými smysly pozná, z čeho je krmivo vyrobeno, odhalí nekvalitní surovinu, nepřirozená barviva, laciné náhražky, nečerstvost, znečištění krmiva nebo misky i jiné prohřešky výrobce nebo chovatele. Aby si kočka při krmení užila, dává přednost krmivu, kterým se neznečistí (nemá obvykle ráda kaše a polévky), preferuje krmivo suché, křehké, křupavé. Ta slast, když lehce rozkřoupne dobrotu, která nasytí, čistí zuby a tak příjemně zaměstnává žvýkací a obličejové svaly!

Krmit kočku předem připravenou kompletní stravou není vůbec náročné. Prostě se budete starat, aby měla stálý přístup ke dvou miskám. V jedné je čerstvá čistá voda, ve druhé dostatek granulovaného krmiva nejlepší kvality, odpovídajícímu životnímu cyklu zvířete. Pro kotě a březí či kojící kočku Nutram Kitten, pro dospělou kočku Nutram Adult, pro kočku se sklonem k tloustnutí, zejména kastráty nebo starší kočky Nutram Less Active (Lite). Má-li kočka jistotu, že vždy najde na svém místě dostatek krmiva, sama si vytvoří pravidelný režim, který ji vyhovuje, přitom se nepřežívá a netloustne. Je také samozřejmě možné krmení podávat pravidelně, v omezených dávkách, podle speciálních požadavků na kondici nebo životní styl kočky.

Aby kočka lehce a pravidelně vylučovala a vyráběla pouze úhledně tvarované nepáchnoucí bobky, které lze z jejího záchodku lehce odstranit, musí být její krmná dávka stálá, opakovaná, kompletní, z kvalitníchsurovin, s přesným obsahem vlákniny. Toho lze dosáhnout pouze u průmyslově vyráběných krmiv nejvyšší kvality.

Aby měla kočka krásnou srst, takovou, která je bohatá, lesklá, pružná, ve správné délce a kvalitě (která se nekroutí, necuckuje a lehce se rozčesává), musí mít vyvážený obsah vitamínů, minerálů a dalších aktivních látek. Nejjednodušší a zároveň nejlevnější cesta, jak toho dosáhnout bez nákupů dalších preparátů a návštěv veterináře, je krmit nejkvalitnější krmiva výrobců světových značek.

Přemýšlejte o tom, co sypete kočce do misky, buďte hodně nároční a dejte jí to nejlepší. Pevná kostra, výstavní kondice, krásné zuby a zejména dlouhověkost a plnohodnotný zdravý život zvířátka, to je jistě vaše přání pro přítulnou a chytrou šelmičku, kterou máte rádi a která vám tolik dává. Tento cíl vám pohodlně umožní naplnit Nutram.

Neošidím svoji kočku, když jí dávám jen suché krmivo?

Suchá krmiva jsou k dostání v různých cenách a kvalitách. U některých nižších lacinějších kategorií těchto krmiv může při dlouhodobém zkrmování dojít k tzv. kvalitativnímu hladovění, to znamená, že růst nebo kondice či zdraví nemusí být dokonalé. Naopak kvalitní krmiva, mezi které bezesporu patří Nutramy, mají zaručenou kompletnost i z hlediska vitamínů, minerálů a jiných biologických látek. Předností takových krmiv je vyváženost živin, která doma připravovaným krmením nemůžete dosáhnout. Krmiva vyrobená nejnovějšími technologiemi mají zachovánu i chuť i vůni surovin, takže jsou pro kočku přitažlivé. Z kvalitního suchého krmiva má kočka nejen stoprocentní výživu, ale i zjevný požitek a potěšení.

Po určité době moje kočka každé krmivo začne odmítat, chce změnu!

Ano, to je znak kočičí povahy. Změnu si žádná "úvaha" kočky, nikoliv její tělo. Proto nebývá potřebná změna značky krmiva, je vhodnější kočku uspokojit nějakým pro ni příjemným trikem. Někteří výrobci například krmiva barví do různých barev. To nevyhovuje pečlivějším chovatelům, kteří neradi vidí chemické přídavky a barviva v krmivu. Některé kočce stačí vyměnit tvar a barvu misky, pro jinou stačí krmivo částečně rozdrtit, změnit tvar granule. Nejspolehlivější a nejpoužívanější metodou je občas zaměnit krmiva v rámci jedné řady. Například místo Nutram Adult můžeme krátkodobě (několik týdnů) podávat Nutram Less Active nebo naopak energeticky bohatší Nutram Kitten. Kromě chuťové změny takto můžeme dolaďovat i požadovanou kondici zvířete, zejména při metodě neomezovaného přístupu ke krmení.

U mého kastrovaného kocourka mne veterinář upozornil na možnost onemocnění močovými nebo ledvinovými kameny, čím mám krmit?

Význační světoví výrobci krmiv už automaticky zahrnují do receptur požadavek na snižování možnosti výskytu této časté kočičí nemoci. Úpravou pH a obsahu minerálů je dosaženo žádoucího efektu. Můžete používat bez obav kvalitní suchá krmiva, jsou z tohoto hlediska mohem bezpečnější, než jakákoliv domácí strava. Nutram Adult a zejména Less Active jsou samozřejmě přizpůsobena těmto problematičtějším strávníkům.

Mohu používat pamlsky nebo dát něco občas ze svého stolu?

Pokud jste si jisti, že nenaučíte kočku loudit a následně krást ze stolu, dá se říci, že při vhodném výběru pamlsky neškodí, že rozšiřují "vzdělání" vaší kočky. Vhodný pamlsek nesmí škodit zdraví (tuk, cukr, čokoláda apod.) a nesmí tvořit více než 5% denní krmné dávky, aby zbytečně nerozkolísal rovnováhu mezi živinami kvalitního krmiva. Hlavně dbejte o pravidelnost. Pokud už s vaší kočkou propadnete nějakému mlsání, je třeba mlsat maloučko, ale pravidelně. Nezapomeňte se dohodnotu se všemi členy rodiny, kdo a kolik pamlsků může podat. I při obvyklém krmení dávejte pozor, aby si kočka nevynutila podávání krmiva postupně všemi členy rodiny a nečinila si zdraví nadměrným příjmem potravy. Stále pamatujte, že zdravá kočka má být hbitou a štíhlou šelmičkou.

Nový směr v krmení kočky

Rok 2011 vstoupil do historie vývoje krmiv. Kanadští výživoví odborníci prosadili a ověřili nový dokonalejší způsob výživy koček a uplatnili jej obohacením již dříve špičkového krmiva Nutram. Nebylo jednoduché tento poctivý koncept prosadit v době, kdy globální výrobci a obchodníci, pracující se svými nedávno ještě špičkovými značkami krmiv, jedou na vlně „optimalizací receptur“ pro snižování cen. Nezávislý kanadský výrobce Nutram Pet Products, Elmira, Ontario má naopak odvahu jít nekompromisně cestou kvality a zájmu zvířat. Okamžité kladné přijetí nových krmiv s KOMPLETNÍM ŘEŠENÍM na severoamerickém, japonském i vyspělém západoevropském trhu dokazuje, že starostliví a nároční chovatelé stále dávají přednost zlepšené kvalitě před náhražkami a slevami.

Kompletní řešení

Průlomový program KOMPLETNÍ ŘEŠENÍ je připravený proto, aby upevnil celkové zdraví, prodloužil plnohodnotný život a zdokonalil pohodu psa tím, že poskytuje kromě kompletní výživy i další péči v pěti klíčových oblastech pomocí speciálních surovin – funkčních přísad. Funkční přísady jsou více než jen zdroj živin, jsou specificky zaměřené tak, aby zlepšili a udržovaly zdraví psa. Funkční přísady jsou z přírodních nechemických surovin. To, co u jiných krmiv nenajdete nebo jen částečně a jednotlivě v nejdražších specialitách, v každém krmivu ve všech řadách nových Nutramů.

Funkční přísady

V krmivech vyrobených v rámci konceptu KOMPLETNÍ ŘEŠENÍ, tedy ve všech Nutramech pro kočky, jsou samozřejmě použity osvědčené výživové faktory, jako je kontrolovaný přiměřený obsah popelovin (minerálních látek), snížená hladina hořčíku a vybalancované pH, pro prevenci vysrážení minerálů a tvorbě kamenů v ledvinách a močové trubici. Receptura je ale navíc pečlivě vyvážena z hlediska kyselinotvorných a zásadotvorných potravin (srovnatelné s jin a jang v asijských kulturách) a obohacená dalšími ověřenými pozitivně působícími přísadami, zejména bylinami (například brusinky, čekanka, fenykl).

Pro posílení imunity, a v důsledku toho, i pro dokonalé zdraví kůže a dosažení bohatosti a lesku srsti, nutramovské kompletní řešení poskytuje nejen dostatek mastných kyselin (těch správných nenasycených a esenciálních) z přirozených kvalitních zdrojů (losos, humr, krab), ale organicky vázaný lehce využitelný zinek a jiné minerály, přírodní vitamíny, biologické doplňky a bylinky (mořské řasy – seaweed, novozélandská mušle GLM a další.)

Nové možnosti stabilizace vitaminem E, C a extraktem z rozmarýnu dávají vyniknout přirozeným chutím. Krmiva jsou bez použití umělých dochucovadel chuťově velmi přitažlivá a vyhovují i mlsným a dosud obtížně krmitelným kočkám. V novém krmivu, na úrovni doby, je samozřejmá péče o chrup. Každé z krmiv Nutram pro kočky je obohaceno účinnými přísadami pro mechanické i biochemické čištění zubů (speciální ovesná vláknina pro redukci povlaku, STPP) a pro svěží dech (máta, zelený čaj). Tvůrci receptury dosáhli mimořádné stravitelnosti při minimálním zatěžování trávicí soustavy. Z malého objemu kočka využívá více živin. Vyžaduje tak méně jídla a příjemným efektem je, že výkaly a tím i problémy s jejich úklidem jsou menší. Tradiční skupinu Nutramových bylinek (yucca, ginkgo aj.) obohatily máta, heřmánek, zelený čaj, které pomáhají trávení s pozorovatelným efektem, včetně snížení pachů.

Jednoznačně nejdůležitější ze žádoucích účinků krmiv pro kočky je péče o vylučování moči. Při procesu šlechtění jednotlivých plemen chovatelé dávali v minulém století u většiny plemen přednost estetickým znakům. Přitom často opomíjeli životně důležité součásti kočičího těla. Proto dnes máme impozantní kocoury s tenoučkou močovou rourkou a maličkým penisem. A velké kočky s ledvinou ve velikosti pro původní drobné evropské kočičky. Pak i drobná chyba ve výživě a ještě více chyba v příjmu vody se při malé kapacitě vylučovacího ústrojí koček projeví. Méně nápadné projevy jsou v celkové metabolické rovnováze, ty viditelné až kritické se projeví různými typy močových kamenů a bolestivými až fatálními poruchami vylučování. Na prevenci myslí koncept KOMPLETNÍ ŘEŠENÍ.

Výběr krmiva pro kočku

Milióny odborně a šetrně sterilizovaných koček a kastrovaných kocourů v civilizovaných zemích žijí normálním životem zdravého zvířete a jen u málokterých z nich se objevují v kratší nebo delší době po zákroku nějaké speciální požadavky. Je nutné respektovat obvyklé požadavky podle stádia vývoje a růstu (vybrat krmivo pro koťata a mladé kočky, nebo pro dospělé, nebo pro starší kočky), podle prostředí, ve kterém žijí (venkovní nebo v bytě), podle chutí (kočka žravá nebo vybíravá, mlsná), podle tělesné kondice (krmivo pro kontrolu váhy) nebo podle jiné aktuální zdravotní problematiky (urinární diety pro plemeno náchylné k močovým kamenům, hypoalergické nebo jiné speciální pro potravinově citlivé kočky). Každý kastrát prvotně patří do nějaké z těchto kategorií, nesmíme opomenout tato hlavní hlediska výběru, jinak hrozí pomalé, ale trvalé poškozování zdraví zvířete, které se projeví zejména sníženou kondicí ve stáří a sníženou délkou dosaženého dožití.

Dnes už se ví, že ani dlouhosrstá kočka nemá jiné požadavky, než krátkosrstá. Dobře vybrané opravdu kompletní krmivo pro zdravou kůži a srst zařídí jak správné vybarvení, tak i kvalitu, hustotu a lesk srsti pro všechny typy chlupu. To potřebujeme jak u výstavní kočky, tak i u zvířátka, na které se denně rádi díváme a které reprezentuje naši péči.

Chovatel by neměl podlehnout rozšířenému bludu, že kočka po kastraci zleniví a ztloustne, že by měla dostávat méně vydatnou potravu. Měl by jen bedlivěji sledovat a dávkovat krmivo. V prvé řadě je nutné zvolit kvalitní značku opravdu kompletního osvědčeného krmiva s nejlepší pověstí. V rámci značky pak vybrat kategorii podle aktuálního stádia života a kondice kočky.

Nutramisté jdou nekompromisně cestou zájmu, požadavků a chutí kočky, její kondice a zdraví, k dosažení maximálního věku dožití v plné kráse a aktivní kondici.

Úžasné je, že s Nutramem následně pro majitele přichází i ekonomika a úspory – nejenže spotřeba krmiva je mnohem nižší, ale je možné úplně vynechat náklady na jakékoliv doplňky a zároveň jsou dramaticky sníženy požadavky na veterinární péči.

Jaké krmivo pro kastráta?

Důvody, proč máme doma kočičího přítele, jsou většinou úplně jiné, než že bychom očekávali plné projevování pohlavních pudů zvířátka. Naopak, většina těchto projevů lidem vadí. Změnu chování v období říje, snahy o útěk i zvukové efekty bychom snad ještě byli schopni vydržet, ale zejména speciální způsob komunikace intenzívními pachy – značkování – ve svých příbytcích kočkám netolerujeme. Proto je dnes už většina doma chovaných koček sterilizovaných a kocourů kastrovaných. Otázku, jak je správně krmit, řeší většina zodpovědných majitelů.

Je velkou chybou vybrat bez dalšího hodnocení jen takzvané „krmivo pro kastráty“. Kastrovaná kočka není uniformní kočka postižená jakousi společnou chorobou se stejnými příznaky. Zůstává nadále stejnou kočkou, se všemi předpoklady, se kterými se narodila, se sklony a povahou, s jakými do rodiny přišla. Nesmíme ji ovšem začít překrmovat, pokud jí snížení pohlavního pudu přineslo větší chuť k přejídání. Na chirurgické odstranění pohlavních žláz reaguje každý jedinec s různou, někdy i nulovou intenzitou, a to nejen v závislosti na stáří, ve kterém byl zákrok proveden. Jestliže prodavač nebo veterinární lékař paušálně a vždy odpovídá na otázku, co krmit „kastrované“ kočce, informací „krmivo pro kastráty“, musíme pochybovat o jeho důvěryhodnosti.