GRAIN-FREE - krmiva bez obilí

Nutnost nebo móda?

Nová skupina krmiv, označovaných výrobci jako Grain Free, Corn Free, česky Bez obilí začíná být běžně k dostání ve veterinárních ordinacích i ve specializovaných chovatelských obchodech. Důvod, proč byla tato krmiva nedávno vyvinuta, byl vážný, zdravotní. Nakrmit komfortně a jednoduše psy, kteří pro nějakou diagnózu (hypersenzitivitaalergie) mají s příjmem normálních krmiv potíže. Stále se zvětšuje skupina obtížně krmitelných pejsků a vyžaduje jiná řešení, než drahé klinické diety nebo speciální vyvařování a stálý dohled veterináře.

Mezi psy přibývají jedinci zvýšeně citliví na některé složky potravy, hypersenzitivní nebo dokonce alergičtí. Aby pes nemusel trávit celý život pod lékařským dozorem a pod drahým ochranným deštníkem z léků, které bohužel mají i vedlejší účinky, byla postupně vyvíjena funkční dietní krmiva. Objevilo se několik značek Corn Free a Grain Free, v nichž bylo obilí nahrazeno jinými rostlinami – luštěninami, bylinami. Z těch část se mezi chovateli neujala, protože přes vyšší cenu nesplňovala úplně daný cíl. Naopak jiné bezobilné receptury, zejména už druhá generace Nutram Grain Free, splnily nejen základní zadání „pro potravinově nejcitlivější psy“. Kanaďanům se podařilo je sestavit do takové chuti a kompletnosti, že jimi začali být krmeni i mnozí další psi, bezproblémoví a zdraví. Jedinou jejich „diagnózou“ je, že jsou nejhýčkanější a nejmilovanější, co se na světě najde. Cesta nekompromisní kvality, vyšší než je evropský průměr kvality stravy pro lidi se osvědčila.

 

Přejít na GRAIN-FREE produkty

Jen pro nemocné?

Vedle opravdu nemocných psů, kterým speciálně sestavené bezobilné receptury v kombinaci s méně obvyklými vybranými druhy masa zachraňují normální život, jsou dalšími strávníky Nutramů i zcela zdraví pejsci. Důvody: luxus, výjimečnost, svátečnost, chutě a touhy vyzkoušet mimořádné suroviny. Některý pes špičkové krmivo bez obilí životně potřebuje a chovatel mu ho musí kupovat, aby mohl prožít plnohodnotný život bez soustavné léčby. Jiný pes je prostě vymazlený a zmlsaný a páníček nakupuje pro radost pejska i sebe. Lidé podávají mimořádné krmivo, aby jejich pes předváděl špičkovou kondici nebo výkon, případně pro reprezentaci a luxus. Chtějí prostě pro svého psa to nejlepší, co se dá na světě koupit.

Praktické použití u problémových jedinců

Vývoj krmiv pro citlivé psy není dlouhý, jen pár desítek let. Sledují ho hlavně praktičtí veterináři, kteří si uvědomují rizika celoživotní léčby alergií a zvýšených citlivostí farmaky. Začínalo se krmivy skupiny „klinická dieta“, sice účinnými, ale bohužel nekompletními. Tato se právě pro svou nekompletnost nemohou prodávat, dlouhodobě, navíc u klinických diet vadí mimořádně vysoké ceny. (V akutních stádiích nemocí jsou stále často nenahraditelné.) Při postupném odhalování působení alergenů a jiných dráždivých látek a po letech úspěšného používání kdysi průkopnických krmiv typu Nutram Lamb and Rice (jehněčí a rýže) jako doplňků léčby, byla v posledních desetiletích vyvinuta celá skupina funkčních krmiv, označovaných jako Sensitive, Allergy apod. Princip je jednoduchý: Když je jedinec citlivý na některou součást krmiva, obvykle bílkovinu (lepek z pšenice, bílkoviny některého z obvyklých mas, mléka a mnoho dalších), danou součást vynecháme a připravíme takovou kombinaci, kde se nebezpečná surovina nahradí jinou. Limitující podmínkou je kromě cíleného výběru i kvalita a čistota surovin. Například rýže je přirozeně bezlepková a hypoalergenní. Pokud by ale byla použita ta podřadná a nejlevnější (stará, s příměsemi, napadená), může způsobit problémy stejně jako jiné obilí. Průmyslové napodobeniny funkčních krmiv používající méně kvalitní suroviny („s rýží“, „s jehněčím“) proto obvykle u citlivých psů nefungují.

Současná funkční krmiva Grain Free

Vyšší současné stádium funkční krmiv jsou krmiva bez obilí. Nutram ke svým tradičním superprémiovým krmivům a tradičním funkčním krmivům přiřadil v roce 2012 vylepšenou druhou generaci krmiv Grain Free, bez obilí, s mnoha netradičními surovinami. Nutram vyvíjí a vyrábí funkční krmiva už skoro třicet let, nekompromisně pouze ve špičkové kvalitě. Byl to Nutram, kdo učil svět například používat chondroitin. Až po úspěchu Nutram Senior se to naučili ostatní krmiváři. A až mnohem později se chondroitin dostal do doplňků pro lidi. Dnes Nutram ukazuje zase další možnosti, jak lépe nakrmit psa. Ať už je to výživový potížista, nebo prostě miláček.